Άρης – Πλατανιάς 1-2

thumbnail

Ο Πλατανιάς έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί του Άρη και με τον Φανούρη Γουνδουλάκη «χρυσό» σκόρερ «άλωσε» το «Κλεάνθης Βικελίδης» και πανηγύρισε την πρώτη φετινή νίκη του (2-1).

Αυτή τη φορά ο Σαλόνε Ουντότζι δεν κατάφερε να… σώσει τον Άρη αφού το γκολ που πέτυχε δεν στάθηκε αρκετό για τους «κίτρινους» προκειμένου να αποσπάσουν έστω τον βαθμό της ισοπαλίας από τον Πλατανιά.. Αν και τραυματίας, ο Νιγηριανός επιθετικός σκόραρε για τρίτο σερί ματς στο 73′ και απάντησε στο γκολ των φιλοξενούμενων, το οποίο σημείωσε ο Λόπες στο 43′.

Το γκολ για τους Χανιώτες ήρθε μετά από 43 λεπτά μέτριου παιχνιδιού χωρίς φάσεις και αρκετά λάθη. Ουσιαστικά στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησαν οι ποδοσφαιριστές του Μαρίνου Ουζουνίδη, βρήκαν δίκτυα όταν ο Μοράλ έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Λόπες με εξαιρετικό τρόπο έκανε το 1-0.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και μέχρι το 51′ κατάφεραν να απειλήσουν δύο φορές την εστία του Γεωργαλίδη, αρχικά με τον Παπαδόπουλο και εν συνεχεία με τον Ουντότζι.

Έπειτα, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και πάλι με τον Άρη να μην απειλείται αλλά και να μην απειλεί την αντίπαλη εστία. Η… λύτρωση για την ομάδα του Ζόραν Μιλίνκοβιτς ήρθε στο 73′. Ο Τάτος εκτέλεσε κόρνερ και ο Ουντότζι με καταπληκτική κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια, σκοράροντας για τρίτο σερί ματς.

Όμως, ο Φανούρης Γουνδουλάκης «τιμώρησε» την άμυνα του Άρη, η οποία είχε ανέβει ψηλά και έπειτα από εξαιρετική ασίστ του Αγκιλέρα, πλάσαρε ιδανικά τον Διούδη, χάρισε στην ομάδα του το πρώτο φετινό «τρίποντο» και… κατέστρεψε το νικηφόρο σερί των δύο αγωνιστικών των «κίτρινων».