Η Ξάνθη πήρε μια πολύ σπουδαία νίκη

xanthi45_876243944

Οι Ξανθιώτες πήραν μια πολύ σπουδαία νίκη απέναντι στην «νεοφώτιστη» Καλλονή η οποία μάλιστα είχε πανηγυρικό χαρακτήρα με σκορ 1-5, στο «Κλ.Βικελίδης» στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Superleague.

Οι απόλυτοι πρωταγωνιστές του αγώνα ήταν οι Σολτάνι και Σολάρι οι οποίοι έχοντας από τρία και δυο γκολ αντίστοιχα , έβρισκαν στη κατάλληλη στιγμή αποδιοργάνωση την άμυνα της Καλλονής, και δεν έχαναν την ευκαιρία να σκοράρουν, χαρίζοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας τους, η οποία δείχνει να βρίσκει το δρόμο της μετά την ανάνηψη της τεχνικής ηγεσία από τον Ραινερ Μάουρερ, έχοντας δύο νίκες στα τελευταία τρία παιχνίδια.

Η Ξάνθη έφτασε σε οκτώ αγώνες τους 10 βαθμούς, φτάνοντας πλέον αρκετά ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα.

Μάλιστα οι δυο πρωταγωνιστές των Ακριτών είχαν συνολικά και τρείς ασίστ.

Ο τεχνικός της Καλλονής παρακολούθησε το παιχνίδι από τις κερκίδες, καθώς είναι τιμωρημένος με τρείς αγωνιστικές. Επίσης απόντες για τους γηπεδούχους ήταν και οι Περόνε(τιμωριμένος) και Μανούσος(υπόθεση ντόπινγκ).

Η Καλλονή μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, με τον Μαρσέλο να κάνει τα δυο πρώτα σουτ για τους «νησιώτες» στο 6ο και στο 9ο λεπτό, κάνοντας τους φίλους της στο «Κλ.Βικελίδης» να σηκωθούν από τα καρεκλάκια τους, καθώς η μπάλα πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Ζαρόπουλου.

Τη συνέχεια στις ευκαιρίες για την Καλλονή έδωσε ο Λεοζίνιο με δυο προσωπικά του σουτ σε διάστημα ενός λεπτού από το ύψος της μεγάλης περιοχής(21′,22′) αλλά ο τερματοφύλακας της ακριτικής ομάδας, αντέδρασε σωστά.