Ιδανικό ξεκίνημα στα μπαράζ για την Κυπαρισσία – Σπουδαία νίκη δια πυρός και σιδήρου με 1-0 την Σπάρτη!!!

main

Η ομάδα του Αλέξη Μαντζούνη έκανε ιδανικό ξεκίνημα στα μπαράζ ανόδου για το μοναδικό εισιτήριο που οδηγεί στη Γ’ εθνική επικρατώντας με 1-0 της Σπάρτης στο κατάμεστο γήπεδο -πάνω από 1000 θεατές- της Κυπαρισσίας, μεταξύ των οποίων βρέθηκαν και 300 φίλαθλοι της Σπαρτης.

Η ομάδα του Α.Ο.Κ. διέθετε τα στοιχεία της δύναμης, της πειθαρχίας, της καλής τακτικής και της αποτελεσματικότητας, στο πρώτο ημίχρονο τα οποία του έδωσαν και το σπουδαίο «τρίποντο». Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην με την Σπάρτη να πατάει καλύτερα στο γήπεδο και να χάνει την μια ευκαιρία μετά την άλλη! Με την νίκη αυτή παρόλα αυτά η ομάδα της Κυπαρισσίας απέδειξε ότι διαθέτει τα φόντα να διεκδικήσει  την άνοδο στην Γ΄Εθνική.

Χωρίς την μεγάλη φάση κύλησε το πρώτο 15λεπτο της αναμέτρησης στην Κυπαρισσία με τους ΑΟΚ και Σπάρτη να δείχνουν διάθεση να παίξουν ποδόσφαιρο. Στο 16′ σε μια αμφισβητούμενη φάση ακυρώθηκε γκολ του Γ. Παναγόπουλου για την Κυπαρισσία καθώς καταλογίστηκε χέρι του παίκτη της Κυπαρισσίας. Στο 31′ ο Φ. Παναγόπουλος πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ, με ξερό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, γράφοντας το 1-0 για την Κυπαρισσία. Οι φιλοξενούμενοι μετά το γκολ που δέχθηκαν «ανέβασαν στροφές» και φάνηκαν απειλητικοί στο 41΄ με σουτ του Σπυροπάλι έξω από την περιοχή. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ της Κυπαρισσίας.

Η Σπάρτη μπήκε … αγριεμένη στην επανάληψη και μάλιστα στο 48′ είχε δοκάρι με τον Αναστασάκο, ενώ στο 53′ είχε και δευτερη ευκαιρία με σουτ του Γεωργακόπουλου το οποίο απέκρουσε ο Ντουγέρόγλου.  Η πολιορκία στα καρέ του Ντουγέρογλου συνεχίστηκε με σουτ των Γεωργακόπουλου και Αναστασάκου στο 62′ και το 73′. Η πίεση των φιλοξενουμενων αυξήθηκε στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης χωρίς ωστόσο να καταφέρει να σημειώσει κάποιο γκολ.

Το διαιτητικό τρίο αποτελούνταν από τον κ. Αριστείδη Βάτσιο από την Δυτική Αττική και με βοηθούς τους Δημόπουλο και Ντζουροπάνο. Παρατηρητής ήταν ο κ. Ρουμπάνης από την Ηλεία.

Συνθέσεις:

Κυπαρισσία: Ντουγέρογλου, Ανδρουτσής, Γιαννόπουλος, Μιτρόφ, Γαργαρώνης, Λυδιώτης, Ντιόπ, Γ. Παναγόπουλος, Φ. Παναγόπουλος, Χ. Παπαγεωργίου, Καραντζούλιας.

Σπάρτη: Γαρόζης, Κοπέλας, Πρασσάς, Πανάκης, Σπηλιωτόπουλος, Χοτζάι, Σπυροπάλι, Τσούκλης, Αναστασάκος, Σεμερτζίδης, Γεωργακόπουλος.