Κύπελλο Γ Εθνικής:«Διπλό» πρόκρισης για Καλαμάτα-Αποκλείστηκε ο Μεσσηνιακός

474d52ab97f559cf97024390d286c9cc_L

Mε τους αγώνες της 2ης αγωνιστικής, συνεχίστηκε σήμερα Κυριακή, το κύπελλο Γ΄ Εθνικής
Στον 4ο όμιλο,η Καλαμάτα κέρδισε με 2-1 στο Μεσολόγγι  την ΑΕΜ και πρόκριθηκε στην επόμενη φάση αντίθετα αποκλείστηκε ο Μεσσηνιακός που γνώρισε την ήττα εκτός έδρας στην παράταση από τον Εθνικό Σαγέικων.

Στο Μεσολόγγι η Καλαμάτα προηγήθηκε στο 4’ λεπτό με κεφαλιά του Καλαντζή . Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν γρήγορα και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 20’ με τον Πέντσα.
Ο Χρήστος Καλαντζής στο 42’ έδωσε και πάλι το προβάδισμα και την πρόκριση στην ομάδα της Καλαμάτας.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Μίλτος Γκόφας): Ριγανάς, Ζαχαρόπουλος, Τριανταφυλλάκης, Καντούτσης, Τσόπελας, Τσιμικλής, Καραχάλιος, Μπελεβέτης(85΄ Κουντάνης), Οντσβόνγκ (81΄Αθανασόπουλος), Ρήγας,(76΄ Τσιρίλο), Καλαντζής.
Στην επόμενη φάση η Καλαμάτα θα αγωνιστεί και πάλι εκτός έδρας με αντίπαλο τον Αστέρα Αμαλιάδας/Πανόπουλο που κέρδισε  στο δημοτικό στάδιο Άρτας την ΑΕ Καραϊσκάκης.
Ηττα και αποκλεισμός για το Μεσσηνιακό
 Στο γήπεδο Σαγεΐκων, ο Μεσσηνιακός ηττήθηκε στην παράταση με 2-1 από τον  Εθνικό και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του θεσμού.
Στο 75΄ ο Μεσσηνιακός προηγήθηκε με τον Μανωλόπουλο και οι γηπεδούχοι ισοφάρησαν ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση των 90΄λεπτών με  εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του του Μπούρδου.
Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση όπου οι γηπεδούχοι στο 107’ έκαναν το 2-1 με το Νικολόπουλο και πήραν την πρόκριση στους «4″ του κυπέλλου του 4ου ομίλου.
ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Τσάκωνας) Ζησιμάτος (46’ Κόκκαλης), Τσουκάλης (78’ Βιτάλι), Κουλουράς, Πετρόγιαννης, Μπιζίμης, Μπαστακός, Μπεγέτης, Σπανός, Τσουλάκος, Μανωλόπουλος και Πουλάκος (84’ Νινιός).

Κύπελλο Γ΄ Εθνικής: Αποτελέσματα 2ης αγωνιστικής