Ο Ολυμπιακός, 55-45 τον Παναθηναϊκό

osfppao

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 55-45 του Παναθηναϊκού σε ένα… άχρωμο ντέρμπι «αιωνίων» στο ΣΕΦ και έμεινε ζωντανός σε ότι αφορά την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην regular season της Α1.

Οι «ερυθρόλευκοι» που ξεκίνησαν το νέο πρωτάθλημα με ποινή δύο πόντων, θα ψάξουν ακόμα μία νίκη επί των «πράσινων» για να πλασαριστούν στην κορυφή.

Νευρικά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι «αιώνιοι». Οι δύο ομάδες επιβεβαίωσαν το γεγονός ότι είναι ανέτοιμες, ενώ έδειξαν να επηρεάζονται και από το άδειο γήπεδο, λόγω της τιμωρίας του Ολυμπιακού. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων (13-9), ωστόσο το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται 16-13, τρέχοντας σερί 7-0.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σερί του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και ολοκληρώθηκε στο 10-0, την ώρα που το σκορ έγραφε 19-13. Πάντως, ο Παναθηναϊκός βρήκε τις απαντήσεις και με δικό του 9-0 προηγήθηκε 23-22, έχοντας ηγέτη τον Διαμαντίδη. Στην ανάπαυλα ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που είχε το προβάδισμα, με τον Λοτζέσκι να ευστοχεί σε δύο βολές και να διαμορφώνει το σκορ στο 29-27.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός επέλεξε τις πιο σίγουρες επιθέσεις και αυτό του έδωσε το δικαίωμα να προηγηθεί στο 30’ με 8 πόντους (44-36). Στο ξεκίνημα ηγέτης ήταν ο Πρίντεζης που πέτυχε 7 διαδοχικούς πόντους για την ομάδα του. Με το σκορ στο 40-31 ο Μπράμος ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και διαμόρφωσε το 40-34.

Στον επίλογο το παιχνίδι δεν άλλαξε μορφή και συνέχισε να είναι κακό. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε στους 3 πόντους (46-43) με τον Διαμαντίδη. Η απάντηση ήρθε με πέντε πόντους του Σλούκα, που έγραψε το 51-43 στα 3:17 πριν το τέλος, αλλά και ένα καθοριστικό τρίποντο του Πέτγουεϊ! Ο επίλογος γράφτηκε με μία εύστοχη βολή του Μάντζαρη, μετά από αντιαθλητικό φάουλ του Διαμαντίδη.