ΠΑΟΚ: Έκανε… παρέλαση στην Κομοτηνή!

thumbnail

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λούκας Πέρεθ ο ΠΑΟΚ επικράτησε εύκολα με 3-0 του Πανθρακικού στην Κομοτηνή και πανηγύρισε την 3η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα. Δύο γκολ από τον Ισπανό, με αυτογκόλ του Εμπόου το τρίτο.

Με φόρα από την επική ανατροπή κόντρα στη Μακάμπι Χάιφα πριν από τέσσερα βράδια, ο ΠΑΟΚ μετέτρεψε σε περίπατο την αναμέτρηση κόντρα στον Πανθρακικό στην «απόρθητη» μέχρι απόψε Κομοτηνή και παρέμεινε… στενός κορσές του Ολυμπιακού στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι… άγριες διαθέσεις των ποδοσφαιριστών του Χουμπ Στέφενς και κυρίως του Λούκας Πέρεθ φάνηκαν από νωρίς με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να είναι το απόλυτο αφεντικό του ματς και μόλις στο 11′ να ανοίγει το σκορ. Ο Νίνης έβγαλε εξαιρετικά στην κόντρα τον Ισπανό, ο οποίος πήρε την μπάλα, ξεπέρασε με εκπληκτικό τρόπο τον Μίκουλιτς και με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Λούκας απείλησε και πάλι όμως η μπάλα μετά από το δυνατό σουτ που επιχείρησε πέρασε εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σέρεμετ. Στο 33′ ο ΠΑΟΚ έφτασε ξανά κοντά στο δεύτερο γκολ όμως η κεφαλιά του Αθανασιάδη έπειτα από εξαιρετική σέντρα στο Σκόνδρα, πέρασε άουτ.

Ο Πανθρακικός αντέδρασε και έξι λεπτά αργότερα έφτασε κοντά στην ισοφάριση όταν ο Εμπόου σούταρε με δύναμη αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Χακόμπο.

Με τις ίδιες διαθέσεις μπήκαν και στο δεύτερο ημίχρονο οι «ασπρόμαυροι» και στο 47′ ο Λούκας «χτύπησε» και πάλι όταν μετά από σέντρα του Τζαβέλλα από τα αριστερά έπιασε το σουτ στην κίνηση κι έστειλε την μπάλα να «αναπαυτεί» στην βάθος της εστίας του Πανθρακικού.

Το 3-0 για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 72′ όταν ο Λούκας εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα πέρασε από όλους, χτύπησε στα πόδια του Εμπόου, ο οποίος την έστειλε άθελά του στα δίκτυα της ομάδας του.

Ο «Δικέφαλος» θα μπορούσε να διευρύνει κι άλλο το προβάδισμά του με τις ευκαιρίες του Στοχ και του Νέτσιντ όμως το 3-0 παρέμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.