Αθλητικά

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ: Συνεχίζει αήττητος ο Ακάδημος

 

000_5


Ο Ακάδημος νίκησε και την Αναγέννηση και συνεχίζει πρώτος και αήττητος στον 1ο όμιλο της Β’ κατηγορίας μπάσκετ της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, μετά την 5η αγωνιστική.

Μάλιστα η ομάδα της Καλαμάτας είναι πλέον η μοναδική αήττητη σε όλη την κατηγορία αφού στο 2ο όμιλο το Γύθειο γνώρισε την πρώτη του ήττα από το Κάστρο Μομενβασιάς, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται μαζί στην κορυφή εκεί όπου βρίσκεται και ο Φιλαθλητικός.

Η ταυτότητα των αγώνων του 1ου ομίλου όπου συμμετέχουν οι Μεσσηνιακές ομάδες έχει ως εξής:

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ – ΑΚΑΔΗΜΟΣ 44-83

Δεκάλεπτα 10-15, 8-30, 17-24, 9-14.

Διαιτητές Δούβρης, Καρδαράς.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Πρίφτης): Πατλάκας 3, Ψώνης 2, Μανεσιώτης 4, Μυλωνάς 4, Ωμορφονίδης, Πανταζής 14(1), Πουλουπάτης 7(1), Μανιατάκος 2, Κωτσονάρος 2, Ράλλης 3(1), Νικολόπουλος, Σαραντόπουλος 3.

ΑΚΑΔΗΜΟΣ (Ροζακέας): Κυριακίδης, Ζυμπάς 11, Αντωνόπουλος 3(1), Μπόμπολης 8(2), Μωράκης 6, Καραγγελής 13(1), Κριμιλής 15, Μπένος 2, Διαμαντόπουλος 19(2), Αβιζιώτης, Βούλγαρης 6(2), Μασουρίδης.

ΓΣ ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ – ΠΑΟΚ 70-58

Δεκάλεπτα 21-10, 24-23, 8-9, 17-16.

Διαιτητές Ρίζος, Πουλουπάτης.

ΓΣ ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ (Ψυχογιός): Π. Γερμανός, Πετρόπουλος, Τσαγκαρης 4, Μπουγάτσος 6, Γιαννόπουλος 5(1), Τσαγκάνης 12(1), Α. Γερμανος 19(3), Αλεξίου 13(2), Προσηλιακός, Ζόμπολος, Κουτουλογένης 4, Καμπύλης 5.

ΠΑΟΚ (Αλειφέρης): Χάικος, Μαγκαφάς, Κούσουλας 1, Μποσίνης 2, Μάλαμας 12, Ρεσβάνης 10(1), Δρίβας 12, Λαζαρακόπουλος 13(3), Ζεμπίλας 4, Τσιλίκας 4.

ΕΡΑΝΗ ΦΙΛΙΑΤΡΩΝ – ΝΟ ΠΥΛΟΥ 65-29

Δεκάλεπτα 20-9, 11-11, 12-2, 22-7.

Διαιτητές Ρίζος, Πουλουπάτης.

ΕΡΑΝΗ ΦΙΛΙΑΤΡΩΝ (Γριβοκωστόπουλος): Ηλιόπουλος, Συλλάς 12(2), Δημητρακόπουλος 15(3), Βασιλόπουλος 3(1), Τσίγκανος, Φράγκος 7, Γιαννόπουλος 7(1), Αθανασόπουλος, Ανδρωνης 4, Μητρόπουλος, Σταθόπουλος 12, Ζαχαρόπουλος 5(1).

ΝΟ ΠΥΛΟΥ (Οικονομίδης): Φουρτούνης, Τσαούσι 5(1), Γκιώνης, Αλεξόπουλος, Ι. Διακουμής 2, Καραλής 10, Γ. Διακουμής 8, Ντόκα, Αντωνόπουλος 4, Κοντόπουλος, Αρβανίτης.

ΔΑΙΚΛΗΣ – ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ 51-66

Δεκάλεπτα 13-18, 9-11, 10-21, 9-16.

Διαιτητές Μπακετέας, Σχοινάς.

ΔΑΙΚΛΗΣ (Σαραντόπουλος): Κοτσιλιέρης 3(1), Κοτροκόης, Ξυπόλητος 2, Πλάγος 4, Μέμμος 6(2), Καραμπάγιας, Λαγός, Γεωργακόπουλος 4(1), Φωτάκης 7, Δ. Καλογερόπουλος 25.

ΔΙΩΝΑΣ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Θεοδωρόπουλος): Κλεφτάκης 3, Κατσαργύρης, Σταθόπουλος 2, Θ. Κλεφτάκης 11(1), Μπουσιούτας 2, Παντέλης, Μπακολιάς 16(1), Τζώρτας. Μηλούσι 5, Μαρούκης 19, Παρασκευόπουλος, Βαρελας 8(1).

1ος όμιλος

Αναγέννηση – Ακάδημος 47-83

Δαϊκλής – Δίων Κυπαρισσίας 51-66

Εράνη – ΝΟ Πύλου 65-29

ΓΣ Γαργαλιάνων – ΠΑΟΚ 70-58

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 5 αγώνες)

1. Ακάδημος 10

2. ΓΣ Γαργαλιάνων 9

3. Δίων Κυπαρισσίας 8

-. Δαϊκλής 8

5. Εράνη 7

-. ΝΟ Πύλου 7

7. Αναγέννηση 6

8. ΠΑΟΚ Καλ. 5

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σάββατο 13/1

Ακάδημος – ΓΣ Γαργαλιάνων

Τέντα, 6 μ.μ.

ΠΑΟΚ – Δίων Κυπαρισσίας

Τέντα, 4 μ.μ.

Κυριακή 14/1

ΝΟ Πύλου – Αναγέννηση

ΚΔΓ Πύλου, 3 μ.μ.

Εράνη – Δαϊκλής

ΚΔΓ Γαργαλιάνων, 6 μ.μ.

2ος όμιλος

Κάστρο Μονεμβασιάς – Γύθειο 65-39

Πάνας Κανδύλας – ΑΟ Κροκεών 63-45

ΑΠΟΕΛ Μολάων – Λύκοι Σπάρτης 77-57

Φιλαθλητικός – Αρης Σκάλας 67-52

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 5 αγώνες)

1. Κάστρο Μονεμβασιάς 9

-. Φιλαθλητικός 9

-. Γύθειο 9

4. Πάνας Κανδήλας 8

-. ΑΠΟΕΛ Μολάων 8

6. Λύκοι Σπάρτης 6

-. Αρης Σκάλας 6

8. ΑΟ Κροκεών 5

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Κυριακή 14/1

ΑΟ Κροκεών – Κάστρο Μονεμβασιάς

ΚΔΓ Βλαχιώτη, 4 μ.μ.

Πάνας Κανδήλας – ΑΠΟΕΛ

ΑΚΔ Τρίπολης, 4 μ.μ.

Γύθειο – Φιλαθλητικός

ΚΔΓ Βλαχιώτη, 6 μ.μ.

Αρης Σκάλας – Λύκοι Σπάρτης

 ΚΔΓ Βλαχιώτη, 8 μ.μ.

Σχετικά Άρθρα

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.