Αθλητικά

Οχτώ (!) προπονητές σε 18,5 μήνες ο Ολυμπιακός

Ο «στρατιώτης» Τάκης Λεμονής ήταν… προσωρινός στον Ολυμπιακό και ο Όσκαρ Γκαρθία που τον διαδέχεται, αποτελεί τον όγδοο προπονητή τους τελευταίους 18,5 μήνες στον ερυθρόλευκο «ηλεκτρικό» πάγκο.

Μικρή διάρκεια, αλλά όχι μικρότερη από την τρίτη, είχε τελικά η τέταρτη θητεία του Τάκη Λεμονή στην τεχνική ηγεσία του Ολυμπιακού. Ο 57χρονος προπονητής απομακρύνθηκε μετά από 102 μέρες, παρότι συμμάζεψε το χάλι που άφησε ο Μπέσνικ Χάσι και οδήγησε τους «ερυθρόλευκους» στην κορυφή της βαθμολογίας της Σούπερ Λίγκας, κατακτώντας τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα.

Οι λόγοι του «διαζυγίου» των δύο πλευρών έχουν να κάνουν με τον έλεγχο των αποδυτηρίων, τη διαχείριση και αξιοποίηση του ρόστερ, αλλά και το θέαμα που παρουσιάζει η ομάδα. Από την προτελευταία μέρα του χρόνου που έφυγε, ακούστηκε το όνομα του Όσκαρ Γκαρθία, ο οποίος τελικά αναλαμβάνει την τεχνική ηγεσία των Πειραιωτών, παρά τη σχετική διάψευση που υπήρξε προ ημερών από πλευράς ΠΑΕ.

Ο Καλατανός είναι ο όγδοος (!) προπονητής του Ολυμπιακού στους τελευταίους 18,5 (!) μήνες και ο 14ος (!) συνολικά από το 2010 μέχρι σήμερα, που κρατάει τα ηνία της ομάδας ο Βαγγέλης Μαρινάκης. Είναι χαρακτηριστικό ότι σε αυτή την οχταετία, μόλις τρεις σεζόν (2011-12, 2013-14, 2015-16) δεν υπήρξε αλλαγή στην τεχνική ηγεσία μεσούσης της σεζόν.

Το γαϊτανάκι των αλλαγών άρχισε με το… καλημέρα, δηλαδή λίγο μετά την αλλαγή στην ηγεσία της ΠΑΕ. Τότε, στην τεχνική ηγεσία βρισκόταν ο Έβαλντ Λίνεν, ο οποίος αποτελούσε επιλογή του Σωκράτη Κόκκαλη. Η θητεία του ήταν σύντομη, καθώς μετά τον αποκλεισμό από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ απομακρύνθηκε. Διακαής πόθος του νέου ισχυρού άνδρα των Πειραιωτών ήταν ο Ερνέστο Βαλβέρδε, που επέστρεψε για μια διετία, στην οποία κατέκτησε δύο πρωταθλήματα και ένα κύπελλο.

Μετά την αποχώρηση του «Τσινγκούρι» το καλοκαίρι του 2012, τα «κλειδιά» δόθηκαν στον Λεονάρντο Ζαρντίμ. Ο Πορτογάλος απομακρύνθηκε στις αρχές του 2013 για αγωνιστικούς λόγους, αφού στην Ελλάδα ήταν αήττητος μετά από 22 αγώνες, ενώ στο Champions League μάζεψε 9 βαθμούς και η ομάδα θα συνέχιζε στο Europa League.

Υπηρεσιακός προπονητής ανέλαβε ο Αντώνης Νικοπολίδης και στη συνέχεια ήρθε ο Μίτσελ Γκονζάλες, που επίσης έμεινε σχεδόν δύο χρόνια, καθώς αποχώρησε μετά την ήττα από τον Πλατανιά στις 6 Ιανουαρίου 2015. Πανηγύρισε δύο πρωταθλήματα και ένα κύπελλο. Μια μέρα μετά, η ΠΑΕ ανακοίνωσε την έναρξη της συνεργασίας με τον Βίτορ Περέιρα. Ο Πορτογάλος έμεινε μέχρι το τέλος της σεζόν, κατακτώντας το νταμπλ, αλλά υπήρξαν θέματα με τη συμπεριφορά του και η συνεργασία λύθηκε.

Ο τρίτος Πορτογάλος που ανέλαβε την τεχνική ηγεσία του Ολυμπιακού ήταν ο Μάρκο Σίλβα, που κατέκτησε το πρωτάθλημα της σεζόν 2015-16, αλλά στο ξεκίνημα της προετοιμασίας της επόμενης περιόδου αποχώρησε εντελώς αιφνιδιαστικά. Από τότε μέχρι σήμερα, ελαφρώς χάθηκε η μπάλα, αφού υπήρξαν επτά αλλαγές. Ο πρώτος ήταν ο Βίκτορ Σάντσεθ, που χρεώθηκε τον ντροπιαστικό αποκλεισμό από τη Χάποελ Μπέερ Σεβά και απομακρύνθηκε σε λιγότερο από ενάμισι μήνα.

 

Στις 11 Αυγούστου 2016 ανακοινώθηκε η πρόσληψη του Πάουλο Μπέντο, ο οποίος έμεινε μέχρι τον Μάρτιο του 2017. Τον Πορτογάλο, που «πλήρωσε» την ήττα από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα και τις δηλώσεις του μετά το ντέρμπι, διαδέχθηκε για ένα εικοσαήμερο ο Βασίλης Βούζας και η σεζόν ολοκληρώθηκε με πέμπτο προπονητή τον Τάκη Λεμονή, που πανηγύρισε την κατάκτηση του έβδομου πρωταθλήματος στα ισάριθμα χρόνια της εποχής Μαρινάκη.

Σύντομη, όπως αποδείχθηκε, ήταν και η θητεία του Μπέσνικ Χάσι, ο οποίος ναι μεν πέτυχε τον στόχο της επιστροφής στους ομίλους του Champions League, αλλά είχε άλλα θέματα και απομακρύνθηκε στα τέλη Σεπτέμβρη. Ο Τάκης Λεμονής ανέλαβε για τέταρτη φορά, αλλά αποδείχθηκε ότι ήταν προσωρινός και αντικαθίσταται από τον Όσκαρ Γκαρθία. Το αν μακροημερεύσει σε αυτόν τον «ηλεκτρικό» πάγκο, θα το δείξει ο χρόνος…

Οι προπονητές του Ολυμπιακού από το 2010 μέχρι σήμερα:

Έβαλντ Λίνεν – 21/06/2010 έως 06/08/2010

Ερνέστο Βαλβέρδε – 10/08/2010 έως 31/05/2012

Λεονάρντο Ζαρντίμ – 07/06/2012 έως 19/01/2013

Αντώνης Νικοπολίδης – 20/01/2013 έως 03/02/2013

Μίτσελ Γκονσάλες – 04/02/2013 έως 06/01/2015

Βίτορ Περέιρα – 07/01/2015 έως 11/06/2015

Μάρκο Σίλβα – 07/07/2015 έως 23/06/2016

Βίκτορ Σάντσεθ – 24/06/2016 έως 09/08/2016

Πάουλο Μπέντο – 11/08/2016 έως 06/03/2017

Βασίλης Βούζας – 06/03/2017 έως 22/03/2017

Τάκης Λεμονής – 23/03/2017 έως 31/05/2017

Μπέσνικ Χάσι – 08/06/2017 έως 25/09/2017

Τάκης Λεμονής – 25/09/2017 έως 04/01/2018

Όσκαρ Γκαρθία – 05/01/2018 έως …………

 

Πηγή: sport-fm.gr

Σχετικά Άρθρα

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.