Αθλητικά

Παγκόσμια πρωταθλήτρια 2018 η Γαλλία! 4-2 της Κροατία. Τα γκολ

Η υπερηχητική Γαλλία αντιμετώπισε την την φιλόδοξη και μαχητική Κροατία στο μεγάλο τελικό του Μουντιάλ 2018  στο Στάδιο Λουζνίκι της Μόσχας και αναδείχτηκε Παγκόσμια πρωταθλήτρια επικρατώντας της με 4-2.

Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Γαλλία να προηγείται με 2-1 υπέρ της Κροατίας μετά το αυτογκόλ του Μάντζουκιτς και το πέναλτι του Γκριεζμάν ενώ το γκολ  για τους Κροάτες πέτυχε ο Πέρισιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κροατία πίεζε, αλλά τελικά οι «τρικολόρ» παίρνουν ξεκάθαρο προβάδισμα για την κατάκτηση του τροπαίου. Ο Πολ Πογκμπά με αριστερό σουτ στο ύψος της περιοχής αφήνει «άγαλμα» τον Σούμπασιτς και κάνει το 3-1 για την Γαλλία.

Λίγα λεπτά μετά ο Μπαμπέ να γράφει το 4-1 και ουσιαστικά να στέλνει την ομάδα του στην κορυφή του κόσμου

Στο 69 λεπτό όμως το τραγικό λάθος του Λορίς δίνει την ευκαιρία στον  Μάντζουκιτς να μειώσει για τους Κροάτες και να δώσει κάποιες ελπίδες στην ομάδα του.