Αθλητικά

Κυπαρισσία – Σπερχογεία 2-2: Ο Σάββας… κέρναγε γκολ (φωτο)- ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Ο εορτάζων Σάββας Αντωνόπουλος… κέρναγε γκολ και κράτησε “ζωντανή” την Κυπαρισσία απέναντι στην αξιόμαχη Σπερχογεία, στο εξ’ αναβολής ματς της 9ης αγωνιστικής στην Α’ κατηγορία Μεσσηνίας.

Το τελικό 2-2 στο γήπεδο Κυπαρισσίας σφράγισε τις προσπάθειες των δυο ομάδων οι οποίες μοιράζονται την 10η θέση της βαθμολογίας με 12 πόντους.

Το ματς, το οποίο θυμίζουμε είχε αναβληθεί στις 25 Νοεμβρίου μετά το τραγικό δυστύχημα και τον θάνατο των τριών ποδοσφαιριστών της Ακαδημίας του ΑΟΚ, είχε δραματική εξέλιξη καθώς η Σπερχογεία κατάφερε να προηγηθεί δύο φορές στο σκορ, κρατώντας τη νίκη μέχρι το 93΄, αλλά ο ΑΟ Κυπαρισσίας πήρε τελικά το «Χ».

Το σκορ άνοιξε ο Ηρακλής Καραχάλιος στο 40ο λεπτό αλλά ο Σάββας Αντωνόπουλος απάντησε στο 52΄με σουτ.

Ο Γιώργος Δωδεκάτος στο 80’ έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ την ομάδα του Γιώργου Καλόμαλου αλλά ο Σάββας Αντωνόπουλος λύτρωσε τους γηπεδούχους στο 93’ σημειώνοντας με σουτ το τελικό 2-2. Οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν με 10 παίκτες από το 83ο λεπτό λόγω αποβολής του Άλεξ Ζακολί απο τον Στάθη Ζαρακοβίτη.

ΑΟ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Τάκης Παναγόπουλος): Παναγιωτόπουλος, Ανδρουτσής, Ζαφείρης, Μιτρόφ, Αριδάς, Μπακόπουλος, Θεοχαρόπουλος, Σπυρόπουλος, Αντωνόπουλος, Χρονόπουλος, Δημητρακάκης (Α. Κωνσταντόπουλος, Βασίλεφ).

ΑΟ ΣΠΕΡΧΟΓΕΙΑΣ (Γιώργος Καλόμαλος): Καλλιντέρης, Ευθ. Δωδεκάτος (80′ λ. τρ. Λαγωνικάκος), Η. Καραχάλιος (70′ Οικονομόπουλος), Πετράκος, Γ. Δωδεκάτος, Δικαίος, Κωστόπουλος, Παπαγιαννόπουλος, Ζακολί, Καραγιάννης, Πανταζής (85′ Κουμπανάκης).