Ξεκίνημα με το… αριστερό για τους Μπακς στους τελικούς της Ανατολής. Με σπουδαία εμφάνιση του Τρέι Γιανγκ οι Χοκς έφυγαν με νίκη 116-113 από το Μιλγουόκι κόντρα στην ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο που βρέθηκε σε εξαιρετική βραδιά και άγγιξε το triple double αλλά δεν ήταν αρκετός.

Ο Γιανγκ σε μια από τις κορυφαίες φετινές του εμφανίσεις σταμάτησε στους 48 πόντους με 10/12 βολές, 13/21 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 11 ασίστ και 7 ριμπάουντ ενώ ο Κόλινς ακολούθησε με 23 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Για τους Μπακς κορυφαίος ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο που είχε 34 πόντους με 6/8 βολές, 14/23 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα και δύο κοψίματα σε 41 λεπτά συμμετοχής ενώ ο Χόλιντει είχε 33 πόντους με τον Μίντλετον να μένει χαμηλά στους 15 πόντους με 0/9 τρίποντα!
 Κι εκεί που το ματς φάνηκε να παίρνει τον δρόμο του για τα «Ελάφια», με κρυφό χαρτί τον Καπελά οι Χοκς έφεραν τούμπα ξανά την κατάσταση για το 111-112 στα 29 δευτερόλεπτα για το τέλος. Το παιχνίδι πήγε στις βολές για να διαμορφωθεί το 113-116 και στην τελευταία επίθεση ο απελπιστικά άστοχος Μίντλετον έχασε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση με τρίποντο.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-25, 59-55, 85-89, 113-116.