Αθλητικά

Oμόνοια-Τέλος Άγρας 1-0: Με Φέστα στο 91΄ και… “λάθος” του Πολυμενέα στο τέλος (φωτό)

ac657556712c7d8c299e04376c84b37b_XL

Συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα των τελευταίων αγωνιστικών έδωσε η Ομόνοια Καλαμάτας που έκαμψε την αντίσταση του ανεβασμένου, το τελευταίο διάστημα, Τέλου Άγρα. Οι «κυανέρυθροι» πήραν τη νίκη (1-0) χάριν στο τέρμα του Σταμάτη Φέστα, στο 91ο λεπτό, φθάνοντας έτσι στους 10 βαθμούς και σκαρφαλώνοντας στην ενδέκατη θέση του βαθμολογικού πίνακα μακριά από την επικίνδυνη ζώνη.

Πέραν από τη νίκη του καλαματιανού σωματείου, που ήρθε στις καθυστερήσεις και κόντρα στη ροή του ματς, καθώς αυτό έδειχνε να οδεύει προς την ισοπαλία, που θα ήταν άλλωστε και το πιο δίκαιο αποτέλεσμα, η αναμέτρηση «σημαδεύτηκε» από μια στιγμή έντασης η οποία εξελίχθηκε με την ολοκλήρωση του αγώνα.

Με το τελικό σφύριγμα του κ. Μπλάνα ο Δημήτρης Πολυμενέας χτύπησε στο πρόσωπο τον Γιάννη Τζανετέα φέρνοντας νεύρα μεταξύ των ποδοσφαιριστών. Η παρέμβαση των ψυχραιμοτέρων αποδείχθηκε καταλυτική-είχαμε και κάποια μικροένταση εκτός γηπέδου-με τους παίκτες να οδηγούνται στα αποδυτήρια και τον κ. Μπλάνα να δείχνει την κόκκινη στον αμυντικό της Ομόνοιας, ο οποίος αξίζει να αναφέρουμε πως δεν έχει δώσει το παραμικρό “δικαίωμα” στα τόσα χρόνια αγωνιστικής του παρουσίας στα γήπεδα του νομού, γράφοντας στο ΦΑ ότι «έριξε σφαλιάρα» στον αντίπαλό του.

ΚΑΡΕ ΚΑΡΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Επιστρέφοντας στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, η αναμέτρηση η οποία ξεκίνησε με καθυστέρηση 25 λεπτών-προηγήθηκε ο αγώνας της Αναγέννησης με τον Ολυμπιακό-χαρακτηρίστηκε από την απουσία φάσεων, τα πολλά λάθη και τα δυνατά αλλά όχι αντιαθλητικά μαρκαρίσματα.

Η Ομόνοια έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 26΄ όταν ο Νίκος Δημητρίου έστειλε, με κοντινό σουτ, τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του ανήμπορου να αντιδράσει Ντουγέρογλου. Στο 38΄ ο κ. Μπλάνας διέκοψε για περίπου 3-4 λεπτά το ματς ζητώντας την απομάκρυνση του πρώην προέδρου της Ομόνοιας Θόδωρου Τζανετάκου από τον χώρο των δημοσιογραφικών ενώ στο 45΄ το σουτ του Παλιά βρήκε στο απλωμένο χέρι του Μπούμπα με τον έμπειρο ρέφερι να δίνει φάουλ.

Ίδια, κακή, κακή εικόνα και στην επανάληψη με 1-2 καλές στιγμές στο τελευταίο 15λεπτο. Στο 78΄ το γυριστό σουτ του Κωστόπουλου έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι ενώ στο 86΄ ο Άγρας χάνει τεράστια ευκαιρία με τον Κοντογόνη. Ο Γεωργιόπουλος έβγαλε σέντρα, ο νεαρός βρέθηκε ξεχασμένος αλλά καθυστέρησε σημαντικά δίνοντας την ευκαιρία στον Κατσαρέα να διώξει σωτήρια σε κόρνερ. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το 0-0, που ήταν και το πιο δίκαιο αποτέλεσμα, θα έμενε μέχρι το τέλος, ήρθε ο Φέστας να αλλάξει τα δεδομένα στο 91΄. Ο Παλιάς εκτέλεσε κόρνερ και ο Αρφαραίος αμυντικός μέσος, που βρέθηκε αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή, με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον αλάνθαστο Ντουγέρογλου χαρίζοντας μια τεράστια, από κάθε άποψη, νίκη η οποία και πανηγυρίστηκε έξαλλα.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Κατσαρέας, Κοστρίβας, Παλιάς, Π. Δημητρίου, Μπάλας, Πολυμενέας, Κωστόπουλος (92’ Κάγιας), Τάφα (46΄ Δημόπουλος), Καρύδης, Φέστας, Ν. Δημητρίου (78΄ Σπυρόπουλος).

ΤΕΛΟΣ ΑΓΡΑΣ: Ντουγέρογλου, Πότσης, Ερέκι, Λ. Ανδρώνης (Ν.), Λ. Ανδρώνης (Χ.), Τζανετέας, Διακουμής, Αναστασόπουλος, Κοντογόνης, Γεωργιόπουλος, Μπούμπα.