Αθλητικά

O εκπληκτικός Τσιτσιπάς προκρίθηκε στα ημιτελικά του Australian Open

Ο Στέφανος νίκησε 3-0 σετ τον Τσέχο Λεχέτσκα και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Australian Open!

Στα ημιτελικά του Australian Open προκρίθηκε για τρίτη διαδοχική χρονιά ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο Ελληνας τενίστας ξεπέρασε σε 2 ώρες και 17 λεπτά την αντίσταση του Τσέχου Γίρι Λεχέτσκα (Νο 71 στην παγκόσμια κατάταξη) με 6-3, 7-6 (7/2), 6-4 και πλέον έχει τη μεγάλη ευκαιρία να περάσει για πρώτη φορά στην καριέρα του στον τελικό του γκραν σλαμ της Μελβούρνης.

Τα δύο προηγούμενα χρόνια είχε αποκλειστεί από τον Ντανιίλ Μεντβέντεφ, όμως ο φετινός του αντίπαλος, ο επίσης Ρώσος Κάρεν Κατσάνοφ (Νο 20 στον κόσμο) δεν είναι του ίδιου επιπέδου.