Αθλητικά

Νέος Αρις-Ολυμπιακός Ανάληψης 1-2( 0-2 Κ Δ.) Ιστορική πρόκριση στους 4′ και πρώτη φορά στην ιστορία του για τον Νέο Άρι!

Ο Νέος Άρις υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό Ανάληψης στον επαναληπτικό του 0-2 στην Μεσσήνη, για την φάση των 8′ του κυπέλλου Μεσσηνίας.

Οι Νησιώτες ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα με τα γκολ των Τσώνη στο 7′ και Πατσιώτη στο 18′ στέλνοντας τον αγώνα στην ημίωρη παράταση.

Στην παράταση η ομάδα του Νέου Άρι πήρε την πρόκριση με γκολ του Καραβατά στο 110′, φτάνοντας στους 4′ του κυπέλλου Μεσσηνίας.

Οι καλύτερες φάσεις και τα γκολ:

7′ Καλή εκτέλεση φάουλ του Πατσιώτη, έδιωξε άσχημα ο Ταχταμπάς ο Τσώνης πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 0-1.

18′ Καλό σουτ του Πατσιώτη ο Ολυμπιακός Ανάληψης έκανε το 0-2.

30′ Μεγάλη φάση για τον Νέο Άρι, ο Κυριακούλης γύρισε την μπάλα προς τον Τσίκληρα το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Κατσίποδας.

43′ Ο Αλεβίζος σε καλή θέση λίγο πριν πλασάρει τον έκοψαν οι αμυντικοί.

46′ Από δεξιά ο Μπούνας γύρισε στον Σκαφιδά αυτός από πλεονεκτική θέση αστόχησε.

82′ Ο Σκαλιώτης την σέντρα ο Αναστασόπουλος την κεφαλιά λίγο άουτ.

90′ Η Ανάληψη ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπαστακού στον Δημήτρη Μπούνα ο κύριος Πλακογιάννης είπε να συνεχιστεί το ματς.

Παράταση’

103′ Μεγάλη φάση για τον Νέο Άρι ο Τσιλίκος το πλασέ έδιωξε ο Κατσίποδας.

110′ Με τον Καραβαττά ο Νέος Άρις έκανε το 1-2 και πήρε κεφάλι για την πρόκριση.

119′ Δεύτερη κίτρινη στον Δρογγίτη του Νέου Άρι .

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Πλακογιάννης με βοηθούς τους Γεωργαντά και Κασκάνη.

Οι συνθέσεις:

Νέος Άρις: Ταχταμπάς, Τσιριγώτης(62′ Τσιλίκος), Ασημακόπουλος, Σαρρής, Μπαστακός, Καραβατάς(112′ Μπουζαλάς),Σκαλιώτης, Κυριακούλης(54’Δρογγίτης), Τσίκληρας(95′ Μαρκόπουλος) Κυριόπουλος, Αναστασόπουλος.

Ολυμπιακός Ανάληψης: Κατσίποδας, Μωραγιάννης(91′ Χαρμπίλας), Μαυροειδάκος, Κρεμμύδας, Κουκούτσης(118′ Βλαχάκης),Τσώνης (40’Αλεβίζος), Παπαβασιλόπουλος, Μπούνας, Σκαφιδάς(73’Κατσιμαγκλής), Πατσιώτης.