ΑθλητικάΓαργαλιάνοιΤοπικά Νέα

Γ.Σ. Γαργαλιάνων – Παναχαΐκή 79-66: «Καταιγίδα» στο τέταρτο δεκάλεπτο και… τέταρτο συνεχόμενο ροζ φύλλο [εικόνες]

Ο Γ.Σ. Γαργαλιάνων δε σταματάει πουθενά… έριξε στο καναβάτσο και την Παναχαΐκή (79-66) κι έκανε το 4/4 (ΑΕ Δόξα Πύρρου, Ιωάννινα, Αργοναύτη) στα τελευταία 4 παιχνίδια στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου στη National League 2.

Το αποτέλεσμα αυτό φέρνει την ομάδα του Αντώνη Κούτρη στην πρώτη 4αδα της βαθμολογίας και επιβεβαιώνει αυτό που από τις αρχές της σεζόν είχε εκφράσει ο έμπειρος κόουτς, πως η ομάδα του σιγά σιγά θα βρει το ρυθμό της και θα επιβάλλει το παιχνίδι της φέρνοντας τα θετικά αποτελέσματα.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι βρέθηκαν με ένα πόντο πίσω στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο πάτησαν γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 42-35. Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και στο κλείσιμο της τρίτης περιόδου ήταν πίσω στο σκορ με μόλις δύο πόντους. Στο τελευταίο όμως 10λεπτο οι τελικοί νικητές βρήκαν πάλι τον ρυθμό τους, τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση με συνέπεια να φθάσουν δίκαια στην τέταρτη συνεχόμενη νίκη με το τελικό 79-66.

Τα δεκάλεπτα:  21-22, 42-35, 60-58, 79-66

Διαιτητές: Γαραντζιώτης-Ψύχας-Γερός (Ηλιόπουλος)

ΓΣ Γαργαλιάνων (Κούτρης): Σίμοβιτς 32(3), Σκλήβας 10, Γιαννακόπουλος 2, Γιαννόπουλος Δ. 3(1), Παπουτσής 4(1), Λαζαρίδης 12(2), Κυριακόπουλος 5, Κλεφτάκης 5, Μπουκουβάλας 4, Τσαγκάρης, Οικονομίδης 2, Γιαννόπουλος Π.

Παναχαϊκή (Γκοργκόλης): Μοσχοβάκης 22(6), Χρυσανθόπουλος, Καλογιάννης 2, Γιαννικόπουλος 13(1), Νικολάου 8(1), Κούτρας, Βανδώρος, Κουτσούκος, Γκόβας 8(1), Σαλάι 9, Μανωλάκης 2, Αργυρόπουλος 2.