Αθλητικά

Στην Καλαμάτα 80 το πρώτο ντέρμπι, 76-58 την Καλαμάτα BC

Η Καλαμάτα 80 ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού και επικράτησε δίκαια της Καλαμάτα BC, με 76-58, στο πρώτο ντέρμπι της Καλαμάτας, για την τρέχουσα σεζόν, γεγονός το οποίο διατηρεί την ομάδα του Αλέξη Κορογώνα στην κορυφή της βαθμολογίας της Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, χωρίς να έχει χάσει παιχνίδι. Αντιθέτως οι μελανόλευκοι μετρούν 2 ήττες στα 2 από τα ντέρμπι του 1ου γύρου, με Δίωνα και Καλαμάτα 80.

Οι μελανόλευκοι μπήκαν πάντως πιο δυνατά και προηγήθηκαν μέχρι και με 12 πόντους (17-29) στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου). Οι “Λύκοι” απάντησαν με ένα σερί 16-2 για το 33-31, 3,5 λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο έκλεισε στο 39-32.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο, με την άμυνα της 80 να περιορίζει την BC στους 6 μόνο πόντους στην 3η περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε στο 58-38.

Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 25 πόντους υπέρ των τυπικά γηπεδούχων, για να κλείσει το ματς στο +18 (76-58) για τους Λύκους.

Σκοπέτος, Κωνσταντίνου και Αλεξανδρόπουλος οδήγησαν επιθετικά το συγκρότημα του Αλέξη Κορογώνα, με τον Τσιλίκα να περιορίζει την εις βάρος τους διαφορά με 2 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και τον Μήλα να πετυχαίνει 11 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο ενώ θετικός στην επανάληψη και ο Κομπότης που έπαιξε με πρόβλημα στη μέση.

Από την BC, Περρωτής και Μπάκας ήταν τα πρώτα βιολιά στην επίθεση στο διάστημα που η ομάδα τους προηγούταν στο σκορ στις αρχές του παιχνιδιού ενώ στην επανάληψη έδωσαν λύσεις Ιωάννου και Μουργής.

Μελανό σημείο του αγώνα ήταν ο τραυματισμός του Σκοπέτου στο 38′, με τον γκαρντ της Καλαμάτας 80 να αποκομίζει βαρύ διάστρεμμα.

Το καλαματιανό ντέρμπι ήταν άκρως θεαματικό και προσέλκυσε πλήθος κόσμου στην Τέντα, παρά το προχωρημένο της ώρας έναρξης και της ημέρας διεξαγωγής.

Οι διαιτητές: Τσιμπούρης – Νάστος

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 39-32, 58-38, 76-58

Καλαμάτα 80 (Κορογώνας): Κωνσταντίνου 16(3), Αλεξανδρόπουλος 14(2), Μήλας 11, Κομπότης 6(1), Σκοπέτος 19(1), Πανταζής 2, Χατζής, Καραγιάννης, Τσιλίκας 6(2), Φλώρος, Γεωργακόπουλος 2

Καλαμάτα BC (Νικολετάκης): Ιωάννου 11(3), Ταβουλαρέας, Πετρίδης, Διαμαντόπουλος 4, Μουργής 9(1), Μπάκας 9(1), Περρωτής 14, Γκιρίτσης 7(1), Κοκκονίδης, Τσούνιας, Φραγγέας 4